Ashtanga jóga
Ashtanga jóga je systém jógy přenesený do moderního světa Sri K. Pattabhi Jois (1915-2009). Tato metoda jógy zahrnuje synchronizaci dechu s dynamickou sérií postojů - cvičením dochází k zahřívání těla a vylučování potu, který detoxikuje svaly a orgány. Výsledkem je zlepšení krevního oběhu, pružné a silné tělo a klidná mysl.
Systém je založen na šesti sériích, které postupně nabývají na obtížnosti a které umožňují cvičencům praktikovat ve svém vlastním tempu. Pozice plynule navazují jedna na druhou, hodně pozornosti se věnuje dýchání.
Ashtanga Vinyasa Yoga je tradiční škola jógy známá dynamickým cvičením ásan. Oblibu si zpravidla získává u lidí,nesužovaných závažnějšími zdravotními potížemi, kteří rádi intenzivnější fyzickou aktivitu.
Co sebou na hodinu?
Vezměte si s sebou pohodlné oblečení, které nebude omezovat Váš pohyb. Z mé zkušenosti je příjemné volit oblečení z přírodních materiálů. Hodit se Vám také bude malý ručník. Jste-li zimomřivější, nezapomeňte si přibalit tričko s dlouhým rukávem. Při praxi Ashtanga jógy se vytváří v těle teplo, zima by Vám tedy být neměla. Na závěrečnou relaxaci můžete přibrat teplé ponožky a deku(cvičíme naboso).
Jídlo a pití?
Během lekce jógy se nedoporučuje pít. Při praxi Ashtanga jógy chceme tělo zahřát, abychom z něj mimo jiné vyplavily toxiny. V případě, že se napijeme, dochází k nežádoucímu ochlazení organismu. Nejezte minimálně dvě hodiny před lekcí. Je příjemnější a vhodnější cvičit na prázdný žaludek.Mohlo by se vám při cvičení udělat špatně.
Co znamená Mysore lekce?
Nemějte obavy z nevedené lekce ve stylu Mysore. Naopak. Mysore styl učení je pro tělo a mysl daleko přirozenější než standardní lekce vedené. Je to starodávný způsob učení, kde se znalost předává zásadně z učitele na žáka. Učitel nedemonstruje pozice. Učíte se postupně. Můžete první hodinu přijít a jen tak pozorovat. Abybychom vytvořili stabilní základ pro tělo i mysl, učíme se postupně a pomalu navyšujeme počet pozic. Jako první si vysvětlíme dech, hluboké uvolněné dýchání se zvukem Ujjayi, vysvětlíme si význam bandh (energetických zámků) a budeme věnovat pozornost drishty (směru našeho pohledu). Správný začátek je velmi důležitý, pak už jde vše samo. Pozvolné učení pomůže vytvořit větší sílu, flexibilitu a vhled do naší praxe jógy. Dělat příliš mnoho příliš rychle nese riziko zranění a nerovnováhy v těle a obecně to není cesta k udržitelné každodenní praxi.
Neobávejte se,že je vaše praxe Ashtangy dlouhá,každý jsme jiný a každý potřebujeme jiný prostor pro naši praxi.Začněte pozvolna a přidávejte si jednotlivé pozice(ale nevkládejte ani nevynechávejte obtížnější) jóga je cesta a stoj na hlavě není náš cíl :-)
Sejdeme se na podložkách již brzy! Těším se !