Jóga pro uvolnění krku a ramen.

Zablokovaná krční páteř patří mezi nejčastější problém u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání. Vzniká po každodenním špatným sezením, špatným životním stylem, ale může být i následkem drobných nehod.
Projevuje se bolestí v okolí krku, hrudníku, hlavy i ramen. Stačí prudké zastavení v autě, při kterém trhnete hlavou dozadu, dlouhodobě špatná poloha při spánku, celodenní sezení za počítačem bez pohybu... Nevyvážené či nepřirozené držení hlavy se může projevovat nejprve únavou a poté i bolestí šíje.
Další problémem může být cervikokranální syndrom. Projevuje se bolestmi hlavy, která postupuje až do rukou. Příčinou je porucha krční páteře.
Větší náchylnost na tyto problémy mají lidé s nerovnoměrně "silnými" svaly (na přední a boční straně krku, mezi lopatkami...). Nejlépe to poznáte na prohnuté krční oblasti, kulatých zádech, předsunuté hlavě...
Pracujete celý den u počítače, bolí vás za krkem a máte ztuhlé krční svaly? Mám pro vás řešení, jak bolesti ulevit a ztuhlé svaly protáhnout. Stačí na to pár minut vašeho času a několik následujících cviků.
Základní pravidla
Cviky nesmí bolet! Cvičte pomalu a pouze do pocitu mírného tahu. Tuto sestavu provádějte podle potřeby několikrát denně a úleva se brzo dostaví.
Doporučené cviky na uvolnění krční páteře:
Posaďte se na židli, pravou rukou uchopte hlavu nad levým uchem a tlačte hlavou a rukou do protisměru. Vyvolaný tlak by měl rovnoměrný a trvat přibližně 8 sekund. Cvik opakujte a pak proveďte výměnu.
Další cvik můžete provést tak, že oběma rukama se chytnete za zátylek. Rukama tlačíte do zátylku a měli byste cítit jak se vám uvolňuje šíje. Vydržte pár vteřin.
Pro uvolnění krční páteře může provádět úklony hlavy dopředu a dozadu. Můžete provést 10 krát. Pak proveďte stejný počet do strany.
V sedě uvolněte ruce podél těla. Ramena zvedejte nahoru k uším a poté dolů. Případně můžete provádět rameny kroužení.
Cvičení na doma.
1. Tančící bojovník – Virabhadrásana II
Tato pozice se vám postará o posílení břišních a zádových svalů. Dokáže dostatečně protáhnout svaly nohou a zpevňuje pas. Stejně jako ostatní pozice bojovníka dodá vašemu tělu energii.
2. Bojovník s rotací –Parivritta virabhadrásana
Díky této pozici získáte zpevněné břišní a zádové svaly. Je velmi důležité se po celou dobu soustředit na základní principy, kterými jsou prodýchání každé pozice a správné držení těla. Jedině tak se vám uvolní ramena, páteř a kyčelní klouby.
3. Rotace v sedu – Marichyova poloho III
Poloha rotace v sedu vám přinese lepší pohyblivost páteře a svalů v oblasti ramen. Což je přesně to, co například potřebuji já, tedy člověk se sedavým zaměstnáním. Zároveň si s její pomocí opět posílíte svaly v oblasti břicha, zad a pasu. To je neocenitelné pro ty z vás, kteří mají naopak potíže s bederní páteří.
4. Most – Setu bandásana
Poslední jóga pozice pro úlevu vašich zad je všemi dobře známý most. Ten vám pomůže posílit svaly zádové, hýžďové a stehenní. Při správném provedené protahuje třísla, šíjové i břišní svaly. Celkově je tak vaše páteř pružnější a méně náchylná k zatuhnutí a chronickým bolestem.
Nyní můžete rozbalit podložky a jdeme na to.
Důležíté!
Nejprve je důležité krční oblast uvolnit a zahřát.Cvičte pomalu a nikam nespěchejte.
Pokud nějakou pozici nezvládáte vezměte si na pomoc popruh nebo blok na cvičení.
Těším se na vás na podložkách :-)