Jóga a meditace proti stresu
Stres.
Toto krátké slovo poslední dobou trápí lidstvo čím dál víc a jistě se občas nevyhne ani vám. Ale co přesně je to ten stres?
Definice stresu
Stres je stav, kdy jste vystaveni mimořádným podmínkám a váš organismus na tyto stresory odpovídá obrannou reakcí.
A teď to zkusme znovu, trochu srozumitelněji.
Stres, nebo také přetížení organismu, pocítíte ve chvílích, kdy jste pod velkým tlakem a máte pocit, že to již přestáváte zvládat.
Určitě to znáte. Máte toho moc v práci. Doma nestíháte. Problémy vám začínají přerůstat přes hlavu a vysvobození je v nedohlednu. Nemůžete pak pořádně spát, bolí vás hlava, jste vyčerpaní a podráždění. Toto jsou pouze některé z možných projevů stresu, pravděpodobně jste již zažili i další nepříjemnosti spojené se stresem.
Stres není nic, za co byste se měli stydět. V dnešní hektické době je téměř nemožné žít bez jakýchkoliv stresů. Na druhou stranu, jako lidé nejsme přizpůsobeni pro dlouhá období stresu. Proto je důležité stres včas řešit a nenechat ho ničit váš život.
5 druhů stresorů
Stresory jsou vnitřní či vnější podněty, které narušují přirozenou rovnováhu vašeho organismu. Dělíme je to 5 kategorií podle původu.
1. Psychické stresory – vnitřní podněty, které mají původ ve vašich emocích a myšlenkách. Například problémy ve škole či v práci, nezvládnutí zodpovědnosti či zklamání.
2. Fyzikální stresory – podněty vnějšího prostředí jako například extrémní teplota, velký hluk či prudké světlo či nadměrné zatížení svalů.
3. Sociální stresory – nezdravý životní styl, vyhrocené vztahy s ostatními lidmi.
4. Dětské stresory – nepříjemné zážitky z dětství se mohou v dospělosti projevit zvýšenou citlivostí na stresové situace.
5. Traumatické stresory – dramatické události ve vašem životě jako například ztráta zaměstnání, smrt blízkého člověka, narození dítěte či válka.
Jak na stres?
Zkuste těchto pár jednoduchých věcí a jistě se vám uleví :-)
Zatočte s nepořádkem
Obklopovat se hromadou věcí a nepořádkem přispívá ke zvyšování stresu. Podle pravidel Feng Shui vám čistý, uklizený a světlý domov nebo i kancelář pomůže zbavit se stresu a zlepší vaši náladu. Úzkost totiž způsobuje i věčné hledání klíčů nebo peněženky.
Pusťte se tedy do vyklizení přeplněných zásuvek a poliček, pokliďte a uspořádejte si věci na pracovním stole. Navíc takový úklid může fungovat i jako dobré cvičení, při němž spálíte značné množství kalorií.
Smějte se z plných plic
"LOL" neboli Laugh Out Loud je známá zkratka, která znamená hlasitě se smát. Tuto zkratku mějte na paměti, pokud cítíte, jak s vámi stres lomcuje. Je obtížné rozesmát se, když nejste psychicky v pohodě, ale odborníci doporučují alespoň se o to pokusit. Pusťte si třeba vaši oblíbenou komedii, nebo podnikněte něco zábavného s přáteli.
Pokaždé, když se rozesmějete, zvýší se přísun kyslíku do vašich orgánů, zrychlí se tok krve a stres se pomalu vytratí. Dokonce i vzpomínka na situaci, při níž jste se hodně nasmáli, dokáže snížit hladiny stresového hormonu.
Posekejte trávník
"Dělání, dělání, všechny smutky zahání..." Tato slova platí dvojnásobně při sekání trávy. Vědci totiž zjistili, že vůně čerstvě posekané trávy vám může pomoci celkově se uvolnit a zbavit se stresu.
Pomazlete se se svým psem
Zvířecí terapie se často používá k posílení duševní síly člověka a má blahodárné účinky na celkové zklidnění organismu. Studie dokazují, že už po pár minutách mazlení se psem nebo s kočkou uvolňuje vaše tělo hormony dobré nálady, jako jsou serotonin, prolaktin a oxytocin.
Mazlení se zvířetem rovněž snižuje množství stresových hormonů, což ve výsledku znamená nižší krevní tlak, méně úzkosti a také povzbuzení imunitního systému.
Zhluboka se nadechněte
Vdechování vůně levandule nebo rozmarýny vás může přivést do lepší pohody, ať už ho provádíte kdekoli. Inhalace těchto aromat pomáhá totiž snižovat hodnoty stresového hormonu kortizolu.
Ale i samotné dýchání hezky zhluboka dokáže účinně bojovat se stresem díky přílivu kyslíku do vašeho krevního řečiště. Výsledkem je zklidnění mysli i celého těla.
Zacvičte si jógu
Nesmíme zapomenout ani na naši dobrou známou jógu.Pravidelné praktikování jógy nám dodává větší stabilitu, odolnější psychiku a přirozenou pohyblivost. Napomáhá ke správnému držení těla, které je po několika praktikování nenuceným rázem a je velmi pohodlné.
Tělo se začne plnit pozitivní energií, volností a bude vyzařovat na celé okolí pohodu a klid. Budete se cítit mírně nadlehčeni, jelikož z nás opadnou ty nepohodlné, skličující, deprimující pocity a budete se cítit volní. Pokud se na obzoru objeví jakákoliv stresující situace, budete stát tváří v tvář této akci. Budete stát vzpřímeně, sebejistě a budete pociťovat klid a pohodu. Veškeré špatné energie k sobě nebudete chtít připustit, a pokud se tomu tak stane, uvědomte si, že ten stres za to nestojí. Zhluboka se nadechněte a vydechněte všechnu tíhu ven. Věřte nebo nevěřte, hluboký klidný dech opravdu zaručeně funguje a veškeré nabuzení ve vás se postupně zklidní a situaci budete řešit mnohem klidněji a vyrovnaněji, než kdy předtím.
Můžeme se pustit do cvičení,vytvořte si doma pohodlí,zapalte svíčku a jdeme na to :-)
Balásana (pozice dítěte)
Z kleku přejdeme do sedu na patách. Hlavu opřeme čelem o zem a ruce dáme podél těla, nejlépe dlaněmi nahoru. Pokud máte problém s krční páteří, podložte si čelo hřbety rukou nebo pěstmi.
ÚČINKY: jednoduchá zklidňující pozice při bolestech hlavy nebo při problémech se spaním
Virabhadrásana II (bojovník II)
Výchozí pozicí je stoj vzpřímený. Začínáme s pravou nohou vpředu. Vzdálenost chodidel je krok až dva od sebe. Zadní noha svírá mírný úhel a leží celou plochou na zemi. Přední noha je pokrčená, koleno je kolmo nad kotníkem. Pozor, koleno nevtáčet dovnitř! Ramena a boky jsou otevřené do strany. Lehce stahujeme kostrč pod sebe, čímž hlídáme bedra. Totéž opakujeme na druhou nohu.
ÚČINKY: posílení celého těla, převážně spodní části a zároveň otevření ramenou a hrudníku, posílení psychiky a zbavení stresu, stimulace nervového systému
Meditace
Meditace
Dýchejte pomalu, přirozeně a zlehka. Soustředění na váš dech vám pomůže zůstat v klidu. Uvědomujte si, jak je vaše tělo relaxované, uvolněné a jak lehce dýchá. Ze začátku bude vaše mysl roztěkaná a bude vám předhazovat různé myšlenky, nebraňte se jim, jenom je pozorujte. Můžete si ve vaší mysli vytvořit odkládací krabici nebo truhlu a do ní rušivé myšlenky jednoduše vložit a zavřít je tam, už vás rušit nebudou. V duchu si můžete říkat „jsem uvolněný, cítím se moc dobře“. To, co si během meditace v duchu říkáte, nazýváme afirmace. Můžete si například afirmovat, jakou chcete mít dnes náladu: „ dnes jsem pozitivně naladěný a neustále mám velmi dobrou náladu“. Během meditace můžete usnout, časem a cvičením se ale riziko usnutí minimalizuje, trénovaní lidé vydrží v meditativním stavu hodiny. Nám ale postačí 10 až 20 minut.
Návrat do bdělého stavu
Z meditace do bdělého stavu je třeba přecházet pozvolna a pomalu se probouzet. Soustřeďte se odspodu nahoru na vaše tělo, uvědomte si chodidla, lýtka, stehna, záda, ruce, hlavu, v duchu si říkejte „probouzím své tělo“, můžete několikrát zahýbat palci u nohou a na rukou, pokud budete cítit, že vám to pomůže se probrat. Pomalu otevřete oči, pomalu vstaňte a udělejte několik pomalých kroků. Po meditaci se napijte, nejlépe čisté vody – proces meditace spouští očištění organismu, proto je potřeba pít.
Děkuji za váš čas a sejdeme se na podložkách :-)