5 jógových lží a mýtů,které můžete slyšet na lekci jógy.

Nikdo mi tenkrát, když jsem začínala neřekl na co dát pozor a na co se vykašlat...na to jsem si musela přijít sama a občas to skončilo menší bolestí v bedrech a nebo totálně bolavým zápěstím.
Jelikož mi na vás záleží a nechci ,abyste museli čekat 13 let něž na to příjdete s přibývající praxí. Píšu tento článek.
Nejdůležitější bod - vše co učitel říká nemusí být nutně pro vás!
- Zarovnání v pozicích je univerzální. Zarovnání v pozici není v józe univerzálním pravidlem. Pravda je, že jóga (jako každá jiná forma fyzického cvičení) musí být přizpůsobena vašemu zdravotnímu stavu, nikoli naopak. Každé tělo je zcela jedinečné.
- Pozice by měla vypadat takto! Ahááá... každá jógová praxe vypadat jinak. Jinak budu v pozici holuba vypadat já, jinak někdo kdo má omezený pohyb kyčlí. To, že jeden dokáže záklon téměř do 90 stupňů a druhý sotva polovinu neznamená ,že je špatný, nebo že cvik provádí špatně. Pouze má jinou anatomii těla a ta ho do většího rozsahu nepustí. Tady platí,že ta paní v časopise vypadá sice krásně,ale je to jen obrázek.
- V pozici byste měla cítit toto ! Když vám učitel jógy řekne, že byste měli v určité póze cítit něco konkrétního, považujte to spíše za vyjádření jeho osobní zkušenosti - ne za zlatý standard .Například, pokud váš učitel jógy říká: „Měli byste cítit pěkné protaženi ve svých stehnech“, neznamená to, že něco děláte špatně! Znamená to jednoduše, že máte omezení tahu na jiných místech, než má on.
- Existuje jednodušší a složitější verze cviku. . Nikdo z nás nechce vypadat jako chudinka co pozici nedokáže a ještě aby to viděla sousedka. Nic takového není, existuje pouze jiná verze cviku, právě proto ,aby si člověk neublížil. Většinou "jiná" verze cviku poskytuje pouze jiné anatomické výhody.
- Musíte se podívat na určité místo. Ano tuto větu používám i já,protože nás ji naučili. Ale s postupem času jsem zjistila,že právě " Drishti" májí své výhody pouze pokud mám v pořádku krční svaly.Pokud však používáte drishti tak jak vám učitel říká, namáhá se váš krk a způsobujete si více škody než užitku.Stačí se podívat tam, kde je to pro vás pohodlné a vhodné, a soustředit se, ať se díváte kamkoliv.
Jako učitelka jógy přiznávám,že jsem tyto mýty používala také,ale postupem času se stále zdokonalujeme a rosteme společně se svojí praxí jógy. Takže pokud některou výše uvedenou větičku uslyšíte,už víte jak se zachovat. Každý lektor ,který toto tvrdí,prochází teprve vývojem a velmi mu rozumím :-)NAMASTE !
5 věcí,které stále dělám i přes to,že jsem jogínka :-D

ZDE JE 5 VĚCÍ, KTERÉ DĚLÁM PŘESTOŽE JSEM JOGÍNKA
- Stále křičím a někdy i hlasitě na ostatní řidiče. Někdy mě dokáže pořádně rozlítit styl a bezohlednost ostatních řidičů. Čekáte, že se budu usmívat a řeknu DĚKUJI za podobnou zkušenost? Omyl řvu a nadávám :-D Není na tom nic špatného, lepší je dostat emoce hned z těla ven než si je v sobě nechat uložit a ohrožovat tak svoje zdraví. Pokud se mnou nesouhlasíte ...zkuste situaci rozdýchat :-D mě to zkrátka rozdýchat nejde :-D
- Občas ignoruji co se mi mé tělo snaží říct. Jóga nás učí sebevědomí a navazuje hlubší spojení mysli a těla. Během mé praxe jógy jsem se naučila poslouchat své tělo i to co mi to říká, ať už jsem v náročné póze nebo mimo podložku.Ale přiznám se - stále ne vždy poslouchám své tělo. Jsou dny, kdy jsem velmi bolavá, ale trvám na tom, že se musím prohýbat v póze. Nakonec jsem narazila na zeď, která mě nutí vzít si volno a připomíná mi, že rozhodně musím dodržovat signály svého těla. Tak třeba příště už ho poslechnu :-D
- Stále si dopřávám nezdravé jídlo a víno a spoustu kávy. Několik let jsem byla vegetariánkou,ale po čase se tělo ozvalo silnou chutí na maso, na pořádný kus masa. od té doby to mám tak,že jsou dny kdy si dopřeji trochu hříchu v podobě opravdu nezdravého jídla a pak to zase vyrovnám tím zdravějším. Myslím,že tento způsob je lepší než se trápit nějakou dietou ...zdravější je mít ze života radost a dopřát si ji třeba něčím moooc dobrým. Jsem holt požitkářka. :-D
- Stále vynechávám meditaci. Někdy vynechám den a jindy celý týden meditace ... no a co? Někdy je prostě lepší zůstat v posteli o chvilinku déle :-) Jsou dny kdy je 15 min ztrávených navíc v posteli prostě nutnost.
- Sleduji seriály v televizi. Někdy jen jako kulisu a jindy se těším jak to bude pokračovat dál...jsou seriály,které mě vytáčí jako je Ordinace a táák ,ale pak se objeví něco jako Specialisté a já to prostě musím vidět :-) Vím,že bych si mohla pustit nějaký film s duchovní tématikou,ale proč? teď prostě budu sledovat nějakou kravinu v tv úplně bez cíle a důvodu proč to dělám :-D
Když to shrnu i jogíni mají své dny,kdy vybočí z cesty, ale nijak mě to netrápí...jsme tady na chvíli tak si pojďte ten život užít ...NAMASTE
7 jógových rituálů pro lepší ráno
Ještě před několika lety mě ranní vstávání děsilo a ráda jsem si pospala.S příchodem jógy do mého života se změnilo i moje vstávání.
Chtěla bych vám přiblížit moje ranní rituály,které vás příjemně naladí na celý den.Zkoušela jsem cokoliv během mé praxe jógy a u těchto 7 rituálů jsem zůstala.
Určitě to znáte první co ráno uděláte? Držíte mobil a kontrolujete kdo vám psal a podobně.Způsob jakým začnete den je zásadní a může nastavit tón celého vašeho dne.I když nemáte čas udělejte si dva nebo tři z těchto ranních rituálů a všimněte si jak na vás působí.Dokonce pouhých 5 minut ráno může mít velký efekt.
1) Pozice dítěte
Ať už jste v posteli nebo na koberci,zůstaňte několik dechů v pozici dítěte. Bedra se uvolní a páteř se protáhne. celé tělo se začne probouzet.
2) Kočka a kráva
Chcete-li se dále protahovat přidejte pozici kočky (nádech - kráva,výdech vyhrbení - kočka).Stimulujete plíce a zažívací orgány.
3) Hlavou dolů
Ať už je to stoj na hlavě nebo pouze pes hlavou dolů,přidejte je do svého rána.Otočením těla nohama vzhůru jako první věc,kterou po ránu uděláme aktivujeme v těle vše co teče.Stimuluje se naše lymfa,což pomáhá při čištění těla a zmírnění stagnace energie.Při menstruaci neprovádět!
4) Dýchání
Pokud zařadíte stoj na hlavě,zůstaňte chvíli v pozici dítěte,aby se vyrovnal krevní oběh a nezamotala se vám hlava.Potom přejděte do sedu nebo kleku a počítejte svoje dechy (nádech 4 doby, výdech 4 doby).Nebo můžete zařadit Bastriku nebo dech Kapalabhati,který dodává okamžitou energii.
5) Napijte se!
Vypijte sklenici teplé vody s citrónem nebo bez.Aktivujete lymfatický systém,zažívání a ráno jedou ledviny na plné obrátky.
6) Masáž tenisovým míčkem
Položte nohu na tenisový míček a přetáhněte po něm nohu zepředu dozadu.Stimulujeme svalovou tkáň,která běží od nohou až na vrcholek hlavy. Najdete-li na noze citlivé místo zastavte se tam na chvíli a lehce rozmasírujte.
7) Předklony a záklony
Několikrát se předkloňte a potom lehce zakloňte v pozici ve stoje.Můžete se v předklonu několikrát zhoupnout ze strany na stranu.Prostě udělejte cokoliv o co si právě vaše tělo žádá.Stačí minutka nebo dvě.Aktivuje se náš nervový systém,zlepšuje se koncentrace mozku a startujeme trávení.
Všech 7 rituálů může být provedeno během 5 minut :-) Vyzkoušejte na sobě několik dní po sobě a uvidíte rozdíl ve vašem ranním vstávání :-) Získáte více energie a vitality a za to vám ručím :-)
Mějte krásný den Věra
Ranní cvičení jógy: Získejte inspiraci pro svůj den
Ranní rutina je účinný způsob, jak si nastavit tělo i duši na den, do kterého jste se právě probudili. Někteří se rádi povalují, jiní chodí běhat už v 5 ráno. Nic se nemá přehánět. Je důležité si nastavit takové zvyky, které vám budou příjemné a pozitivně vás naladí.
Jemné ranní lekce jógy,které sama vedu jsou směřovány tak, abychom se protáhli, zapomněli na okolní svět, získali energii a mohli zvládat vše, co nás během týdne čeká. Lekce začínají relaxací, následuje praktikování ásan tak, abychom se postupně nabili energií. Závěr lekce je věnován dechovým a meditačním technikám. Tyto lekce nejsou omezeny věkem, pohlavím, zdravotním omezením ani fyzickou zdatností. Jsou všestranné a opravdu určené pro všechny na jakémkoli stupni zdatnosti a výkonnosti.
Účinky Jemné ranní jógy
- nabytí nové energie
- protažení těla
- regenerace organismu
Ranní jógu lze praktikovat v pohodlí domova
Pro začátek je dobré si nastavit budíček třeba o 20 minut dříve, než jste zvyklí. Hlavně na něj vstaňte už na první zvonění – žádné odkládání! Právě odkládání vás učí špatným návykům, kterých se pak budete horko těžko zbavovat.
Po budíčku si klidně zůstaňte ještě v posteli, ale začněte si cvičit mysl, začněte přemýšlet nad pozitivními věcmi, buďte rádi za to, že můžete být v teple domova a máte štěstí mít svůj domov, protáhněte se jako právě narozené koťátko a usmívejte se (to prodlužuje mládí!). Na sebe, na věci a lidi kolem vás.
Ustelte si postel, roztáhněte závěsy, otevřete okno a nadýchněte se krásného nového dne. V létě vás oslnivě zahřeje sluníčko, v zimě zase postudí lehká zima. Obě energie vás nabijí pozitivně.
Podle časových možností si zacvičte svou oblíbenou sestavu. Můžete si zacvičit dle sebe a svého těla, nebo si najít třeba nějaké šikovné video na ranní protažení anebo jednoduše 10x pozdravte slunce. Po cvičení nezapomeňte na závěrečnou meditaci, po které už vám všechny denní úkoly přijdou jednoduché.
Po cvičení si dejte (nalačno) sklenici odstáté vlažné vody s citrónem a připravte si pestrou snídani. A přemýšlejte nad tím jaký vás čeká přijemný den.
Vše začíná v naší hlavě a co si do ní vložíme je jen a pouze na nás.
"Věřím,že ať už se rozhodnu jakkoliv bude to mít svůj smysl."Sejdeme se na podložkách při východu slunce :-)
Jóga a meditace proti stresu
Stres.
Toto krátké slovo poslední dobou trápí lidstvo čím dál víc a jistě se občas nevyhne ani vám. Ale co přesně je to ten stres?
Definice stresu
Stres je stav, kdy jste vystaveni mimořádným podmínkám a váš organismus na tyto stresory odpovídá obrannou reakcí.
A teď to zkusme znovu, trochu srozumitelněji.
Stres, nebo také přetížení organismu, pocítíte ve chvílích, kdy jste pod velkým tlakem a máte pocit, že to již přestáváte zvládat.
Určitě to znáte. Máte toho moc v práci. Doma nestíháte. Problémy vám začínají přerůstat přes hlavu a vysvobození je v nedohlednu. Nemůžete pak pořádně spát, bolí vás hlava, jste vyčerpaní a podráždění. Toto jsou pouze některé z možných projevů stresu, pravděpodobně jste již zažili i další nepříjemnosti spojené se stresem.
Stres není nic, za co byste se měli stydět. V dnešní hektické době je téměř nemožné žít bez jakýchkoliv stresů. Na druhou stranu, jako lidé nejsme přizpůsobeni pro dlouhá období stresu. Proto je důležité stres včas řešit a nenechat ho ničit váš život.
5 druhů stresorů
Stresory jsou vnitřní či vnější podněty, které narušují přirozenou rovnováhu vašeho organismu. Dělíme je to 5 kategorií podle původu.
1. Psychické stresory – vnitřní podněty, které mají původ ve vašich emocích a myšlenkách. Například problémy ve škole či v práci, nezvládnutí zodpovědnosti či zklamání.
2. Fyzikální stresory – podněty vnějšího prostředí jako například extrémní teplota, velký hluk či prudké světlo či nadměrné zatížení svalů.
3. Sociální stresory – nezdravý životní styl, vyhrocené vztahy s ostatními lidmi.
4. Dětské stresory – nepříjemné zážitky z dětství se mohou v dospělosti projevit zvýšenou citlivostí na stresové situace.
5. Traumatické stresory – dramatické události ve vašem životě jako například ztráta zaměstnání, smrt blízkého člověka, narození dítěte či válka.
Jak na stres?
Zkuste těchto pár jednoduchých věcí a jistě se vám uleví :-)
Zatočte s nepořádkem
Obklopovat se hromadou věcí a nepořádkem přispívá ke zvyšování stresu. Podle pravidel Feng Shui vám čistý, uklizený a světlý domov nebo i kancelář pomůže zbavit se stresu a zlepší vaši náladu. Úzkost totiž způsobuje i věčné hledání klíčů nebo peněženky.
Pusťte se tedy do vyklizení přeplněných zásuvek a poliček, pokliďte a uspořádejte si věci na pracovním stole. Navíc takový úklid může fungovat i jako dobré cvičení, při němž spálíte značné množství kalorií.
Smějte se z plných plic
"LOL" neboli Laugh Out Loud je známá zkratka, která znamená hlasitě se smát. Tuto zkratku mějte na paměti, pokud cítíte, jak s vámi stres lomcuje. Je obtížné rozesmát se, když nejste psychicky v pohodě, ale odborníci doporučují alespoň se o to pokusit. Pusťte si třeba vaši oblíbenou komedii, nebo podnikněte něco zábavného s přáteli.
Pokaždé, když se rozesmějete, zvýší se přísun kyslíku do vašich orgánů, zrychlí se tok krve a stres se pomalu vytratí. Dokonce i vzpomínka na situaci, při níž jste se hodně nasmáli, dokáže snížit hladiny stresového hormonu.
Posekejte trávník
"Dělání, dělání, všechny smutky zahání..." Tato slova platí dvojnásobně při sekání trávy. Vědci totiž zjistili, že vůně čerstvě posekané trávy vám může pomoci celkově se uvolnit a zbavit se stresu.
Pomazlete se se svým psem
Zvířecí terapie se často používá k posílení duševní síly člověka a má blahodárné účinky na celkové zklidnění organismu. Studie dokazují, že už po pár minutách mazlení se psem nebo s kočkou uvolňuje vaše tělo hormony dobré nálady, jako jsou serotonin, prolaktin a oxytocin.
Mazlení se zvířetem rovněž snižuje množství stresových hormonů, což ve výsledku znamená nižší krevní tlak, méně úzkosti a také povzbuzení imunitního systému.
Zhluboka se nadechněte
Vdechování vůně levandule nebo rozmarýny vás může přivést do lepší pohody, ať už ho provádíte kdekoli. Inhalace těchto aromat pomáhá totiž snižovat hodnoty stresového hormonu kortizolu.
Ale i samotné dýchání hezky zhluboka dokáže účinně bojovat se stresem díky přílivu kyslíku do vašeho krevního řečiště. Výsledkem je zklidnění mysli i celého těla.
Zacvičte si jógu
Nesmíme zapomenout ani na naši dobrou známou jógu.Pravidelné praktikování jógy nám dodává větší stabilitu, odolnější psychiku a přirozenou pohyblivost. Napomáhá ke správnému držení těla, které je po několika praktikování nenuceným rázem a je velmi pohodlné.
Tělo se začne plnit pozitivní energií, volností a bude vyzařovat na celé okolí pohodu a klid. Budete se cítit mírně nadlehčeni, jelikož z nás opadnou ty nepohodlné, skličující, deprimující pocity a budete se cítit volní. Pokud se na obzoru objeví jakákoliv stresující situace, budete stát tváří v tvář této akci. Budete stát vzpřímeně, sebejistě a budete pociťovat klid a pohodu. Veškeré špatné energie k sobě nebudete chtít připustit, a pokud se tomu tak stane, uvědomte si, že ten stres za to nestojí. Zhluboka se nadechněte a vydechněte všechnu tíhu ven. Věřte nebo nevěřte, hluboký klidný dech opravdu zaručeně funguje a veškeré nabuzení ve vás se postupně zklidní a situaci budete řešit mnohem klidněji a vyrovnaněji, než kdy předtím.
Můžeme se pustit do cvičení,vytvořte si doma pohodlí,zapalte svíčku a jdeme na to :-)
Balásana (pozice dítěte)
Z kleku přejdeme do sedu na patách. Hlavu opřeme čelem o zem a ruce dáme podél těla, nejlépe dlaněmi nahoru. Pokud máte problém s krční páteří, podložte si čelo hřbety rukou nebo pěstmi.
ÚČINKY: jednoduchá zklidňující pozice při bolestech hlavy nebo při problémech se spaním
Virabhadrásana II (bojovník II)
Výchozí pozicí je stoj vzpřímený. Začínáme s pravou nohou vpředu. Vzdálenost chodidel je krok až dva od sebe. Zadní noha svírá mírný úhel a leží celou plochou na zemi. Přední noha je pokrčená, koleno je kolmo nad kotníkem. Pozor, koleno nevtáčet dovnitř! Ramena a boky jsou otevřené do strany. Lehce stahujeme kostrč pod sebe, čímž hlídáme bedra. Totéž opakujeme na druhou nohu.
ÚČINKY: posílení celého těla, převážně spodní části a zároveň otevření ramenou a hrudníku, posílení psychiky a zbavení stresu, stimulace nervového systému
Meditace
Meditace
Dýchejte pomalu, přirozeně a zlehka. Soustředění na váš dech vám pomůže zůstat v klidu. Uvědomujte si, jak je vaše tělo relaxované, uvolněné a jak lehce dýchá. Ze začátku bude vaše mysl roztěkaná a bude vám předhazovat různé myšlenky, nebraňte se jim, jenom je pozorujte. Můžete si ve vaší mysli vytvořit odkládací krabici nebo truhlu a do ní rušivé myšlenky jednoduše vložit a zavřít je tam, už vás rušit nebudou. V duchu si můžete říkat „jsem uvolněný, cítím se moc dobře“. To, co si během meditace v duchu říkáte, nazýváme afirmace. Můžete si například afirmovat, jakou chcete mít dnes náladu: „ dnes jsem pozitivně naladěný a neustále mám velmi dobrou náladu“. Během meditace můžete usnout, časem a cvičením se ale riziko usnutí minimalizuje, trénovaní lidé vydrží v meditativním stavu hodiny. Nám ale postačí 10 až 20 minut.
Návrat do bdělého stavu
Z meditace do bdělého stavu je třeba přecházet pozvolna a pomalu se probouzet. Soustřeďte se odspodu nahoru na vaše tělo, uvědomte si chodidla, lýtka, stehna, záda, ruce, hlavu, v duchu si říkejte „probouzím své tělo“, můžete několikrát zahýbat palci u nohou a na rukou, pokud budete cítit, že vám to pomůže se probrat. Pomalu otevřete oči, pomalu vstaňte a udělejte několik pomalých kroků. Po meditaci se napijte, nejlépe čisté vody – proces meditace spouští očištění organismu, proto je potřeba pít.
Děkuji za váš čas a sejdeme se na podložkách :-)
Jóga pro uvolnění krku a ramen.

Zablokovaná krční páteř patří mezi nejčastější problém u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání. Vzniká po každodenním špatným sezením, špatným životním stylem, ale může být i následkem drobných nehod.
Projevuje se bolestí v okolí krku, hrudníku, hlavy i ramen. Stačí prudké zastavení v autě, při kterém trhnete hlavou dozadu, dlouhodobě špatná poloha při spánku, celodenní sezení za počítačem bez pohybu... Nevyvážené či nepřirozené držení hlavy se může projevovat nejprve únavou a poté i bolestí šíje.
Další problémem může být cervikokranální syndrom. Projevuje se bolestmi hlavy, která postupuje až do rukou. Příčinou je porucha krční páteře.
Větší náchylnost na tyto problémy mají lidé s nerovnoměrně "silnými" svaly (na přední a boční straně krku, mezi lopatkami...). Nejlépe to poznáte na prohnuté krční oblasti, kulatých zádech, předsunuté hlavě...
Pracujete celý den u počítače, bolí vás za krkem a máte ztuhlé krční svaly? Mám pro vás řešení, jak bolesti ulevit a ztuhlé svaly protáhnout. Stačí na to pár minut vašeho času a několik následujících cviků.
Základní pravidla
Cviky nesmí bolet! Cvičte pomalu a pouze do pocitu mírného tahu. Tuto sestavu provádějte podle potřeby několikrát denně a úleva se brzo dostaví.
Doporučené cviky na uvolnění krční páteře:
Posaďte se na židli, pravou rukou uchopte hlavu nad levým uchem a tlačte hlavou a rukou do protisměru. Vyvolaný tlak by měl rovnoměrný a trvat přibližně 8 sekund. Cvik opakujte a pak proveďte výměnu.
Další cvik můžete provést tak, že oběma rukama se chytnete za zátylek. Rukama tlačíte do zátylku a měli byste cítit jak se vám uvolňuje šíje. Vydržte pár vteřin.
Pro uvolnění krční páteře může provádět úklony hlavy dopředu a dozadu. Můžete provést 10 krát. Pak proveďte stejný počet do strany.
V sedě uvolněte ruce podél těla. Ramena zvedejte nahoru k uším a poté dolů. Případně můžete provádět rameny kroužení.
Cvičení na doma.
1. Tančící bojovník – Virabhadrásana II
Tato pozice se vám postará o posílení břišních a zádových svalů. Dokáže dostatečně protáhnout svaly nohou a zpevňuje pas. Stejně jako ostatní pozice bojovníka dodá vašemu tělu energii.
2. Bojovník s rotací –Parivritta virabhadrásana
Díky této pozici získáte zpevněné břišní a zádové svaly. Je velmi důležité se po celou dobu soustředit na základní principy, kterými jsou prodýchání každé pozice a správné držení těla. Jedině tak se vám uvolní ramena, páteř a kyčelní klouby.
3. Rotace v sedu – Marichyova poloho III
Poloha rotace v sedu vám přinese lepší pohyblivost páteře a svalů v oblasti ramen. Což je přesně to, co například potřebuji já, tedy člověk se sedavým zaměstnáním. Zároveň si s její pomocí opět posílíte svaly v oblasti břicha, zad a pasu. To je neocenitelné pro ty z vás, kteří mají naopak potíže s bederní páteří.
4. Most – Setu bandásana
Poslední jóga pozice pro úlevu vašich zad je všemi dobře známý most. Ten vám pomůže posílit svaly zádové, hýžďové a stehenní. Při správném provedené protahuje třísla, šíjové i břišní svaly. Celkově je tak vaše páteř pružnější a méně náchylná k zatuhnutí a chronickým bolestem.
Nyní můžete rozbalit podložky a jdeme na to.
Důležíté!
Nejprve je důležité krční oblast uvolnit a zahřát.Cvičte pomalu a nikam nespěchejte.
Pokud nějakou pozici nezvládáte vezměte si na pomoc popruh nebo blok na cvičení.
Těším se na vás na podložkách :-)
Jóga pro PSOAS - velký sval bederní

Přesně na tyto otázky se pokusím vám odpovědět v tomto článku.
Tento sval dokáže významným způsobem ovlivnit naši psychiku. Zdravý psoas pozitivně ovlivňuje naši náladu, náš pohled na okolní svět i to, jak se chováme k lidem kolem nás. Bylo by tedy vhodné ukázat si, jak o zdraví tohoto jedinečného svalu správně pečovat.Kde ho najdeme?
Psoas je v češtině vzpřimovač bederní a skládá se ze tří svalů: velký psoas, malý psoas a iliacus. Tomuto svalovému uskupení se také říká iliopsoas. To, že máme nevyřešené emoce uložené v psoas by nebyl tak velký problém. Jednak, většina z nás ani neví, že takový sval existuje a za další, pokud máme hluboko zastrčené nevyřešené emoce, proč je budit a přinášet je na povrch?.. Bohužel psoas je nezbytný pro správné provedení většiny cviků a bez jeho zapojení je nemožné udělat ásany jako je například most.Je připojen ke stehenní kosti, prochází pánví a na opačném konci se upíná k obratlům páteře (pod žebry) a k pánevní kosti (illiacus). Psoas máme na pravé a levé straně.
Co má za úkol?
Psoas má za úkol ohýbat kyčlemi dopředu a dozadu (např. zvedat nohu nahoru), za další zajišťuje rotaci kyčelního kloubu do stran a zároveň funguje jako vzpřimovač páteře.Ke správné funkčnosti potřebujeme, aby byl psoas dlouhý, protažený a zároveň zpevněný. U sportovců, kteří dělají běh nebo cyklistiku je tento sval většinou zkrácený a zablokovaný. Stejně tak dlouhodobé sezení na židli snižuje funkčnost tohoto svalu.
Proč o něm mluvíme?
Naší základní emocí je strach. Přesněji strach ze smrti. Jedná se o podmíněný reflex. V podstatě sebeobrana. Pokud by se nás snažil někdo fyzicky ohrozit, automaticky schoulíme trup a dáme ruce před sebe. Tím chráníme část těla, v které jsou uloženy životně důležité orgány. Stejnou reakci budeme mít pokud se lekneme hlasitého zvuku - lehce se nám stáhnou svaly v okolí břicha a hrudníku. Strach a úzkost se nám ukládají do psoas a ten, pokud ho pravidelně neprotahujeme, je víc a víc v křeči.
Jóga + relaxační techniky pro vaše psoas
- Udělejte si na cvičení čas.
- Najděte si místo kde nebudete rušeni.
- Spojte se s dechem a relaxujte.
- Zapalte si svíčku a použijte nějakou aromaterapii.
Rozbalte podložky a sejdeme se tam :-)
Psoas se protahuje v těchto pozicích:
- Virabhadrasana pozice bojovníka
- Dhanurasana most a záklony všeobecně
- Supta Virasana zpevněná poloha v kleče
- Hanumasana pozice opice (provaz)
- Urdhva Mukha Shvanasana Pes s hlavou vzhůru
Hatha yoga

Vítám všechny jogíny,kteří se chtějí protáhnout.Dnes se vrátíme k základům.
Hatha yoga pro začátečníky
Ještě předtím než vstoupíme na podložku a žačneme svá těla různě kroutit,pojďme si povídat o tom podivném slově "Hatha".
Hatha je sanskrtský termín, odvozený z východního jazyka. Doslovná definice znamená "úmyslný" nebo "silný",je to soubor fyzických cvičení (jógových pozic) a specifických sekvencí + přechody určené k vyrovnání a otevření těla, které umožňují volně plynout tekutinu v těle a uvolňovat napětí.
Má také druhý překlad.
Ha znamená "slunce" a tha znamená "měsíc".
Tento druhý překlad spojuje + vyrovnává naši mužskou a ženskou energii (jin a jang).
Už chápete proč praxe jógy funguje? Zatímco posilujeme naše těla pomocí postojů jógy, sekvencí a přechodů, pracujeme i na duši a mysli.
Dnešním cvičením se budeme pohybovat pomalu jako slimák.Zůstaňte sami sobě učitelem a dělejte pouze to co je vám příjemné a do ničeho se netlačte.Jen tak pro vás bude cvičení potěšením.
Dnešní pozice pro vás
- Pozice dítěte
- Kočka
- Kliky - pro posílení paží
- Sfinga - podporuje zdraví páteře
- Pes hlavou dolů
- Pozice hory
- Poloviční roštěp
- Srpek měsíce
- Bojovník II
- Most
- Kořen (přetočení břicha)
- Shavasana
Nyní je čas vstoupit na podložky.
Rozbalte prosím jogovou rohož, vklouzněte do pohodlného oblečení, odstraňte vše co vás rozptyluje a nechte se vést vaším dechem a hudbou!
Jóga pro začátečníky - vše, co potřebujete vědět dříve, než začnete
Jste nováčkem ve světě jógy?Tento článek je malá příručka,kterou se vám budu snažit odpovědět na vaše otázky o józe včetně toho co budete potřebovat ještě dříve než se na hodinu vypravíte.
Co
potřebuji pro svou první hodinu ?
Jóga se cvičí
na podložce s bosýma nohama.Pokud jste citlivý na chlad můžete si ponechat
ponožky.Oblečte si pohodlné oblečení,které vám umožní volné protažení.Pokud se
rozhodnete pro pomalejší styl jógy doporučuji teplejší oblečení a dlouhý
rukáv.Naopak při ostatních hodinách si vezměte tílko,tričko a klidně šortky ať
vám není teplo.
Nechte svoje
EGO doma a oblečte se tak,aby vám bylo příjemně!
Pro některé
pozice budete potřebovat pomůcky jako jsou popruhy,bloky,podhlavníky,přikrývky
a podobně.Pořiďte si kvalitní neklouzavou podložku.Není nic horšího než když
vám při cvičení kloužou nohy a ruce (zabráníte úrazům).
Jak poznám,že
je jóga cvičení pro mě?
Jóga je otevřená
všem,bez ohledu na to jak vypadáte,kolik je vám let,jak se oblékáte,kolik
vážíte,co děláte a kde žijete.Pokud máte nějaké nejasnosti ohledně vašeho
zdravotního stavu nebo jiné otázky nebojte se mi napsat.Pokud je vám více než
55 let nebo nejste úplně ve formě zvolte pomalou lekci jógy a nepřepínejte se
dokud se nebude cítit připraven jít dál k náročnějším pozicím.Nikdy
nedělejte žádný cvik přes bolest,určité nepohodlí je v pořádku,ale bolest
je varování,abys přestal a zvolnil.
Proč cvičit jógu?
Existuje mnoho
výhod proč cvičit jógu:
·
Zlepšuje
a udržuje zdraví svalů,kloubů a ostatních orgánů.
·
Udržuje
zdravou mysl.
·
Zlepšuje
váš spánek.
·
Zabraňuje
zranění při sportu.
·
Zlepšení
imunitního systému.
·
Zvýší
pocit štěstí.
·
Jóga
zlepšuje vytrvalost,tvaruje postavu,držení těla,sílu,rovnováhu a flexibilitu.
·
Pomáhá
udržet stres na uzdě a vy se cítíte zdravější a plní energie.
Každý instruktor jógy má
jiný přístup k výuce.Někdo se více zaměřuje na balanční pozice,jiný dává
přednost relaxaci.Můžete zažít jógu plnou cizích slov a manter.Někteří učitelé
vás budou během pozic upravovat.Vyberte si co vyhovuje vám.Hodina jógy je čas a
místo kde se máte cítit pohodlně,kde vás nikdo nesoudí.Nedělejte si starosti
zda všechny pozice hne zvládnete.Jóga je o trpělivosti.Nemějte obavy,že neznáte
všechny jména pozic,není to důležité.Vy se nechte pouze unášet vašimi pocity a
vše ostatní příjde samo.
Co jóga a
hubnutí?
Jóga není úplně o
hubnutí,ale je to účinný způsob jak procvičit celé tělo a vaše tělo dokáže
krásně vytvarovat.Nečekejte,že budete chodit na jógu jednou týdně a budete mít
vyrýsované tělo.Síla jógy spočívá v náročnějších pozicích a každodenní
práci.Pokud byste jógou ráda zhubla nebojte se mi napsat.
Co mám od hodiny jógy očekávat?
Lekce jógy trvá od 45 minut
do 2 hodin,počet studentů na leci se pohybuje podle místa kde žijete.Můžete
zajít na lekci kde bude až 100 studentů.Na moje hodiny je potřeba se předem
nahlásit a rezervovat si svoje místo na podložce.Ideální počet na mých hodinách
je okolo 10 studentů.Lépe mohu poskytnout informace a pokyny k jednotlivým
pózám ve třídě.Pokud máte nějaké otázky neváhejte se obrátit na instruktora
jógy.
Jak často cvičit jógu?
Pokud jste schopni procvičit jógu třikrát nebo víckrát týdně,
pravděpodobně uvidíte významná zlepšení v oblastech jako je flexibilita, větší
rozsah pohybu, síla, rovnováha, schopnost zvládat stres, kvalitnější spánek,
pocit štěstí a celkovou pohodu . Jógové zamyšlení
Jóga
není náboženství,kultura nebo systém víry.Jóga je o sebepoznání a
sebeléčení.Všechno co děláme ať jde o jógu,meditaci,mantru nebo dýchací
techniky má za cíl povzbudit naše tělo.Lépe se vyrovnávat se stresem.Jóga vám
pomůže uvolnit staré vzorce ve vašich životech a vy se budete cítit štastnější
a žít smysluplnějším životem.
Doufám,že vám byl tento článek něčím užitečný a budu
ráda,když mi pošlete email jaká byla vaše první hodina jógy.
Přeji vám jen to nejlepší ať procházíte jakoukoliv cestou vašeho života!
Jóga proti bolesti zad
Dolní část zad je pro většinu z nás místem menších nebo
větších bolestí.Čím jsme starší dává nám tato oblast o sobě více vědět.Ráno
nemůžete vstát z postele,špatně se vám ohýbá…trvá než se rozhýbete při delším
sezení?To vše je následkem stylu našeho života,sedavé zaměstnání,méně
pohybu,stres a úzkosti,špatné stravování.Ale pokud se naučíte o svá záda
pečovat,opět budete prožívat dny bez bolesti.Dobře navržený a pravidelný program
může stačit k tomu,aby vám pomohl od bolestí dolních končetin a oblasti
beder.
Flexibilita
Jedním z klíčů pro
optimální zdraví dolní části zad je pružnost.Každý z nás bez ohledu na věk
by si měl uvědomit jak zásadní pro vaše tělo a celkovou pohodu je právě
protahování.Pokud tomu tak není,naše svaly se postupem času začnou
zkracovat.Zkrácené svaly postupně začnou měnit polohu těla a částečně nebo
úplně omezí pohyb a za nějaký čas se to podepíše na vašem držení těla.To může
vést k poškození vazu,svalové ztuhlosti,zánětů,nemoci srdce a bolestí.
Flexibilita je
velmi ohrožena,pokud celý den sedíte nebo máte jednostrannou práci.Vaše svaly se nijak nehýbou,začnou slábnout a
někdy se může stát,že se stanou téměř nefunkční.Nejčastější problém je při
dlouhém sezení.Vaše kyčelní svaly začnou tuhnout,protože jsou drženy v ohnuté
poloze a navíc na ně tlačí váha vašeho hrudníku,který v tuto chvíli vaše
ochablé svaly neudrží.Když tento stav trvá delší dobu může dojít ke zraní vašich zad.
Stabilita
Stabilita je dalším
klíčovým prvkem k udržení zdravých zad.V našem těle se nachází skupina
svalů,které jsou zodpovědné za zajištění stability v celém těle.Mezi tyto svaly
patří svaly pánevního dna,příčné břišní svaly,svaly páteře,velký bederní
sval,trapézy a svaly okolo krku. Jóga aktivuje většinu těchto svalů.
Relaxace
Relaxace je důležitým
faktorem při udržování spodní části zad v kondici.Nervový systém, je
zodpovědný za pohyb a napětí našich svalů.Jóga,meditace a správná masáž vám může pomoci udržet
svaly uvolněné a bez napětí v této oblasti.
Než začneme s naší praxí jógy podívejte se na
několik důležitých tipů.
·
Udělejte
si hodinu času.
·
Připravte
si pomůcky – bloky,podložku a polštář.
·
Cvičení
nevyžaduje velkou fyzickou zdatnost,pouze si jednotlivé pozice prožijte.
·
Uvolněte
nebo upravte svoji pozici pokud cítíte nějaké nepohodlí nebo bolest.
·
Přechod
z jednotlivých pozic by měl být pomalý…nikam nespěcháme.
A ještě
něco,doporučuji nějakou příjemnou hudbu.Používám Spofity je zde spousta hudby na jógu.
Jóga pro
úlevu dolní části zad.
- Motýl nebo
želva - 5 minut držet
- Stěrače
čelního skla - 1 minutu
- Protažení
nohou v sedu s podepřením hlavy - 8 minut držení
- Pozice
stolu (zvednout do poloviny rozsahu) - 1 minutu
- Sfinga +
zvednutí na rukách - každé 3 minuty
- Poloviční žábák nebo tygr - 1 minutu na každé straně
- Ležící
hrdina s podložením zad - 3 minuty
- Prkno na
předloktí - 1 minutu držení
- Banán - 4 minuty na každé straně
-Zkroucený kořen (variace zákrutu vleže) - 4 minuty na každé straně
- Shavasana - 8 - 10 minut
Takže rozvinout podložky, shromáždit všechny rekvizity, zhasnout světla, využít nějaké aromaterapie (svíčky, difuzér, kadidlo) a začneme!